List of PKDD-2000 participants


Sylvia ACID (SPAIN)
Céline AGIER (FRANCE)
Helena AHONEN (FINLAND)
Carlos J. ALONSO (SPAIN)
Ana Catarina ALVES (HOLLAND)
Massih-Reza AMINI (FRANCE)
Cedric ARCHAUX (FRANCE)
Marie-Aude AUFAURE (FRANCE)
Vincent AUVRAY (BELGIUM)
Marc AYEL (FRANCE)
Aziz BARBAR (FRANCE)
Vladimir BATAGELJ (SLOVENIA)
Laurent BAUMES (FRANCE)
Philippe BEAUNE (FRANCE)
Anne BELET (FRANCE)
Hilan BENSUSAN (UNITED KINGDOM)
Fadila BENTAYEB (FRANCE)
Petr BERKA (CZECH REPUBLIC)
Maurice BERNADET (FRANCE)
John BINAME (BELGIUM)
Thomas BITTNER (CANADA)
Hendrik BLOCKEEL (BELGIUM)
Guido BOLOGNA (SINGAPORE)
Laetitia BOUDAN (FRANCE)
Imed BOUGHZALA (FRANCE)
Danielle BOULANGER (FRANCE)
Fouad BOULBALLOUT (FRANCE)
Marc BOULLE (FRANCE)
Omar BOUSSAID (FRANCE)
Pavel BRAZDIL (PORTUGAL)
Markus BREUNIG (GERMANY)
Samantha BREWER (UNITED KINGDOM)
Henri BRIAND (FRANCE)
Artur BYKOWSKI (FRANCE)
Pedro CAMPOS (PORTUGAL)
Denis CAU (FRANCE)
Jean-Hugues CHAUCHAT (FRANCE)
Jean-Pierre CHEVALLET (FRANCE)
Antonio CIAMPI (FRANCE)
Jérémy CLECH (FRANCE)
David COEURJOLLY (FRANCE)
Richard COLE (AUSTRALIA)
Martine COLLARD (FRANCE)
Laurent COMPERE (BELGIUM)
David COUFAL (CZECH REPUBLIC)
Patrick COUSTILLIERE (FRANCE)
Bruno CREMILLEUX (FRANCE)
Michel CUCHERAT (FRANCE)
Jerome DARMONT (FRANCE)
Luc DE RAEDT (GERMANY)
Anneleen DE SITTER (BELGIUM)
Sophie D'HONDT (FRANCE)
Serge DI PALMA (FRANCE)
Edwin DIDAY (FRANCE)
Chabane DJERABA (FRANCE)
Florent DOMENACH (FRANCE)
Carlo DRIESEN (HOLLAND)
Nikos DROSSOS (GREECE)
Christophe DRUET (BELGIUM)
Gilles DUBOIS (FRANCE)
Nina DUONG (AUSTRALIA)
Laurent DURY (BELGIUM)
Beatrice DUVAL (FRANCE)
Chris EICHELBERGER (USA)
Jean-Louis ERMINE (FRANCE)
Roberto ESPOSITO (ITALY)
Vladimir ESTIVILL-CASTRO (AUSTRALIA)
Daniel FALLER (GERMANY)
Abdelaziz FARAJ (FRANCE)
Lukas FAULSTICH (GERMANY)
Ad FEELDERS (HOLLAND)
Fabien FESCHET (FRANCE)
Luminita FIRANESCU (FRANCE)
Spiros FOUNTOUKIS (GREECE)
Jean-Claude FRANC (FRANCE)
Dominique FRANCISCI (FRANCE)
Claire FRANCOIS (FRANCE)
Alex A. FREITAS (BRAZIL)
Christine FROIDEVAUX (FRANCE)
Johannes FURNKRANZ (AUSTRIA)
Tobias GALLIAT (GERMANY)
Patrick GALLINARI (FRANCE)
Dragan GAMBERGER (CROATIA)
Franck GAULTIER (FRANCE)
Eric GAUSSIER (FRANCE)
Bruno GELAS (FRANCE)
Pierre GEURTS (BELGIUM)
Christophe GIRAUD-CARRIER (U.K.)
Jean-François GOUX (FRANCE)
Brigitte GRAU (FRANCE)
David GROSSER (FRANCE)
Fabrice GUILLET (FRANCE)
Attila GYENESEI (FINLAND)
Johan HAGMAN (ITALY)
Howard J. HAMILTON (CANADA)
Eui-Hong HAN (USA)
Yudong HE (USA)
Georges HEBRAIL (FRANCE)
Lucy HEDERMAN (IRELAND)
Richard HESS (U.K.)
Ray HICKEY (U.K.)
Melanie HILARIO (SWITZERLAND)
Alexander HINNEBURG (GERMANY)
Jochen HIPP (GERMANY)
Tu Bao HO (JAPAN)
Martin HOLENA (CZECH REPUBLIC)
Kathleen HORNSBY (USA)
Michael HOULE (AUSTRALIA)
Dimitar HRISTOVSKI (SLOVENIA)
Bernard HUGUENEY (FRANCE)
Md Farhad HUSSAIN (SINGAPORE)
Torgeir R. HVIDSTEN (NORWAY)
Jiri HYNEK (CZECH REPUBLIC)
Francois JACQUENET (FRANCE)
Radwan JALAM (FRANCE)
Pierre JOUVE (FRANCE)
Alexandros KALOUSIS (SWITZERLAND)
Haralampos KARANIKAS (U.K.)
Hillol KARGUPTA (USA)
Vangelis KARKALETSIS (GREECE)
Saori KAWASAKI (JAPAN)
Jorg KELLER (GERMANY)
Jorg KINDERMANN (GERMANY)
Jukka KIVINIEMI (FINLAND)
Jiri KLEMA (CZECH REPUBLIC)
Mika KLEMETTINEN (FINLAND)
Willi KLOESGEN (GERMANY)
Arno KNOBBE (HOLLAND)
Yves KODRATOFF (FRANCE)
Christian KOEPF (GERMANY)
Jan KOMOROWSKI (SWEDEN)
Ramamohanarao KOTAGIRI (AUSTRALIA)
Petr KOTASEK (CZECH REPUBLIC)
Marek KRETOWSKI (POLAND)
Marzena KRYSZKIEWICZ (POLAND)
Pascale KUNTZ (FRANCE)
Wojciech KWEDLO (POLAND)
Nicolas LACHICHE (FRANCE)
Georgina LAKELAND (AUSTRALIA)
Stéphane LALLICH (FRANCE)
Carsten LANQUILLON (GERMANY)
Christine LARGERON (FRANCE)
Richard LASSAIGNE (FRANCE)
Henri LAUDE (FRANCE)
Georg LAUSEN (GERMANY)
Carlos LEANDRO (PORTUGAL)
Yves LECHEVALLIER (FRANCE)
Wolfgang LEHNER (GERMANY)
David LEISER (ISRAEL)
Raul LEOTE DE CARVALHO (U.K.)
Yingjiu LI (USA)
Jinyan LI (AUSTRALIA)
Ariane LIGER-BELAIR SIOUFI (FRANCE)
Huma LODHI (U.K.)
Will LOGGIE (U.K.)
Marcus LUDL (AUSTRIA)
Chung-leung LUI (CHINA)
Donal LYONS (IRELAND)
Yiming MA (SINGAPORE)
Philippe MACK (BELGIUM)
Heikki MANNILA (FINLAND)
Alfredo MAR (FRANCE)
Pierre MARET (FRANCE)
Philippe MARQUET (FRANCE)
Adele MARSHALL (U.K.)
Jose Fco MARTINEZ-TRINIDAD (MEXICO)
Florent MASSEGLIA (FRANCE)
Christophe MAZEL (FRANCE)
MOUNIR MESBAH (FRANCE)
Serge MIGUET (FRANCE)
Jaroslava MIKULECKA (CZECH REPUBLIC)
Olivier MORARD (FRANCE)
Hubert MOREAU (FRANCE)
Hiroshi MOTODA (JAPAN)
BERNARD MROZEK (FRANCE)
Fabrice MUHLENBACH (FRANCE)
Stefan MULLER (GERMANY)
Paul MUNTEANU (FRANCE)
Maybin K. MUYEBA (U.K.)
Gilles NACHOUKI (FRANCE)
Adolphe NAHIMANA (BELGIUM)
Nicolas NICOLOYANNIS (FRANCE)
Lisa ÖBERG (SWEDEN)
Takashi OKADA (JAPAN)
Srinivasan PARTHASARATHY (USA)
Iain PATERSON (AUSTRIA)
Hélène PAUGAM-MOISY (FRANCE)
Petra PERNER (GERMANY)
Johann PETRAK (AUSTRIA)
Jacques PHILIPPE (FRANCE)
Xavier POLANCO (FRANCE)
Richard POVINELLI (USA)
Gilbert PUECH (FRANCE)
Sabine RABASEDA (FRANCE)
Ricco RAKOTOMALALA (FRANCE)
Gerard RAMSTEIN (FRANCE)
Jan RAUCH (CZECH REPUBLIC)
Martin RAUMAN (SWITZERLAND)
Christophe RIGOTTI (FRANCE)
Gilbert RITSCHARD (SWITZERLAND)
Celine ROBARDET (FRANCE)
Oldemar RODRIGUEZ (FRANCE)
Juan J. RODRIGUEZ (SPAIN)
Ondrej ROHLIK (CZECH REPUBLIC)
Fabrice ROSSI (FRANCE)
Ansaf SALLEB (FRANCE)
Arun SANJEEV (USA)
David SARRUT (FRANCE)
Iztok SAVNIK (GERMANY)
Wijnand SCHEERENS (FRANCE)
Steffen SCHULZE-KREMER (GERMANY)
Marc SEBBAN (FRANCE)
Amy SHI (U.K.)
Arno SIEBES (HOLLAND)
Dan SIMOVICI (USA)
Carlos SOARES (PORTUGAL)
Myra SPILIOPOULOU (GERMANY)
Véronique STEPHAN (FRANCE)
Einoshin SUZUKI (JAPAN)
Vojtech SVATEK (CZECH REPUBLIC)
Pang Ning TAN (USA)
Tudor TEUSAN (FRANCE)
Nicolas THIERRY-MIEG (FRANCE)
Ljupco TODOROVSKI (SLOVENIA)
Laure TOUGNE (FRANCE)
Thierko TOUNKARA (FRANCE)
Laurent TRILLING (FRANCE)
Petros TSELIOS (GREECE)
Shusaku TSUMOTO (JAPAN)
Alexey (Oleksiy) TSYMBAL (FINLAND)
Teddy TURMEAUX (FRANCE)
Tiffany TWEED (FRANCE)
René VACHON (FRANCE)
Astrid VARAINE (FRANCE)
Frederick VAUTRAIN (FRANCE)
Michalis VAZIRGIANNIS (GREECE)
Stijn VIAENE (BELGIUM)
Takashi WASHIO (JAPAN)
Sholom WEISS (USA)
Dietrich WETTSCHERECK (GERMANY)
Alicja WIECZORKOWSKA (POLAND)
Marek WOJCIECHOWSKI (POLAND)
Takahira YAMAGUCHI (JAPAN)
Kwang-Su YANG (USA)
Hsin-Chang YANG (TAIWAN)
Laurent YEH (FRANCE)
Show-Jane YEN (TAIWAN)
Fatma YILMAZ (FRANCE)
Hugo ZARAGOZA (FRANCE)
Matjaz ZAVERSNIK (SLOVENIA)
Karine ZEITOUNI (FRANCE)
Filip ZELEZNY (CZECH REPUBLIC)
Bin ZHANG (USA)
Ning ZHONG (JAPAN)
Djamel A. ZIGHED (FRANCE)
Regina ZUCKER (SWITZERLAND)
Jan ZYTKOW (USA)